Napsali o nás

Libochovické noviny – červenec 2017

Melodie doma i v zahraničí.

Ano, tak lze stručně vyjádřit činnost našeho sboru v prvním pololetí letošního roku. To by bylo však velmi zjednodušené. Naše koncerty však předchází pravidelné týdenní zkoušky sboru, to je úsilovná práce všech členů a sbormistrů. Často dávám za pravdu slavnému vojevůdci Suvorovovi, který prohlásil: „Těžko na bojišti, lehko v boji“. Měl stoprocentní pravdu. S námi je to také tak.

Město Libochovice a město Lunzenau ve Svobodném státě Sasko již řadu roků spolupracuje v různých zájmových rovinách. Základní školy si vyměňují  žáky za účelem zlepšení jazykových schopností, fotbalisté sehráli několik přátelských utkání, mažoretky předvedli své umění, o včelařích jste se mohli dočíst v minulém čísle a mohl bych pokračovat. Od minulého roku se rovněž připravovalo setkání na kulturní rovině. Nabídli jsme svoji účast a tak jsme 14. května odjeli na celodenní zájezd do Lunzenau. Po přivítání  následovala krátká prohlídka města a hradu, oběd a poté koncert, který měl být v městském parku. Protože nám nepřálo počasí, pršelo, koncert byl přeložen do evangelického kostela svatého Jakuba. Upřímně řečeno, byli jsme rádi, protože zpívání pod širým nebem přeci jen tak nevyzní. Na dvouhodinovém koncertě vystoupili čtyři německé sbory a nakonec my. Čtenáři mě prominou, že nebudu skromný. Náš sbor Melodie byl odměněn největším potleskem,  byli jsme opravdu nejlepší. Po příjemném občerstvení jsme se rozloučili se zástupci města a odjeli domů.

Ve  22,31 mě přišla SMS od naší paní starostky, cituji: „Nestačím odpovídat Beatě (pracovnice města Lunzenau). Dostává SMS od Němců, přeposílá mi je. Všichni říkají, že jste byli špičkou celého dne. Děkují Beatě, že vás pozvala… jste jedničkou v Lunzenau.Jsme rádi, že jsme našemu městu neudělali ostudu.

V pátek 9. června se náš sbor zúčastnil již sedmého ročníku Noci kostelů. Vystoupil v libochovickém kostele Všech svatých.  Program, který sbormistři sestavili, tvořil průřez naším repertoárem. Ze šestnácti uvedených skladeb byla jedna třetina skladeb, které posluchači slyšeli poprvé. Poprvé jsme se rovněž představili i v novém sborovém oblečení, které jsme pořídili díky jednomu dárci, který nechce být jmenován a příspěvku města Libochovice – děkujeme.

A jedna perlička na závěr. To, že všichni jsme do zpívání nadšenci potvrzuje i to, že naše jedna zpěvačka již při koncertě prožívala porodní bolesti. Po koncertě byla kamarádkou a manželem převezena do litoměřické porodnice, kde zanedlouho porodila své druhé děťátko.

Gratulujeme, možná se narodil nový zpěváček.

Líbí se Vám sborový zpěv, máte chuť rozšířit naše řady? Přijďte mezi nás, uvítáme mládež, ženy i muže všech hlasových rozsahů. Zkoušíme každý pátek od 18 do 19,30 v Základní umělecké škole v Libochovicích. Těšíme se na Vás.

Pavel Česal

Libochovické noviny – červenec 2018

S Melodií v poločase

Ani se tomu nechce věřit , ale již máme za sebou polovinu letošní zkouškové a koncertní činnosti.  Co to obnášelo? Každý pátek pravidelné dvouhodinové zkoušky sboru, nácvik nových sborových skladeb a pilování starších.  Někdy opravdu v potu tváře, nejsme žádní profici, ne vždy jsou sbormistři s našimi výkony spokojeni a tak znovu a znovu.  Ale  to vše stojí za to, když se koncert povede.

Do prázdnin jsme měli tři veřejná vystoupení. Na první nás pozval náš starý známý, Pěvecký sbor Smetana-Slovanka Kladno.  Jarní koncert v sobotu 21. dubna  byl  v aule Gymnázia Kladno. Jedná se o bývalou prostornou školní kapli s nádherným dřevěným stropem a vitrážovými okny. Její degradace začala v době  II. světové války, kdy ji užívalo kladenské gestapo pro internaci zatčených, kteří zde čekali na výslechy. Mezi nimi byla bohužel i řada libochovických občanů, kteří se domů již nevrátili.  Od padesátých let až dodnes je kaple užívána jako tělocvična školy, degradace pokračuje.  Při cestě do Kladna jsme se zastavili  v havířském skanzenu Mayovka, ve Vinařících.  Jedinečná ukázka důlní techniky, provozních objektů, vybavení  horníků a záchranářů s velmi zajímavým výkladem bývalého horníka, později záchranáře na hlubinném dole, nás velmi zaujala.  Viděli jsme prostory, které  používají také filmaři. Naposledy i ve dvoudílném filmu Dukla, který nedávno vysílala ČT.  Nikdo by nevěřil, že v prostorách hornických šaten, kde jsou hornické pracovní oděvy  vytahovány a spouštěny od stropu na lanech, je i výborná akustika.  Nedalo nám to abychom to nevyzkoušeli. Píseň „ Aká si mi krásna“, zněla opravdu nádherně.

Na další koncert nás na Setkání sborů do Chomutova pozval  pořádající chomutovský sbor Aurum.  Na venkovním jevišti v rekreačním středisku Hřebíkárna  se v sobotu 19. května odpoledne postupně vystřídalo pět sborů.  O to, kdo z vystupujících sborů: Smíšený pěvecký sbor Hlas Nová Paka, Clavis cordum Most, Sbor SPgŠ Most, Aurum Chomutov a našeho Pěvecký sbor Melodie byl lepší nebo horší, vůbec nešlo.  Vzájemně jsme si udělali publikum, posoudili repertoár, pobavili se.  Počasí nám velmi přálo, prožili jsme hezky strávené odpoledne, naše město jsme dobře reprezentovali.

Již tradiční Noc kostelů bylo naše třetí vystoupení  v prvním pololetí.  V pátek 25. května v podvečer se náš kostel Všech svatých zaplnil milovníky sborového zpěvu. O koncert jsme se podělili s naším hostem, Pěveckým sborem Smetana-Slovanka Kladno.  Zaznělo to nejlepší, co v naší nabídce máme, z toho polovinu skladeb slyšeli libochovičtí posluchači poprvé.  V závěru koncertu jsme oba sbory spojily ke třem společným skladbám.  Byli jsme odměněny dlouhým potleskem, což je vždy pro vystupující největší odměna.

Líbí se vám naše zpívání?  Přijďte mezi nás. Od září opět zkoušíme každý pátek  od 18 hodin v Základní umělecké škole v KS u Tří lip.  Budeme rádi, když rozšíříte naše řady.  S naším programem na druhé pololetí se již dnes můžete seznámit na našich webových stránkách  www.sbormelodie.eu  kde najdete i jiné zajímavosti o sboru.

Hezké prázdniny a letní dovolené vám za všechny sboráky přeje Pavel Česal.

Libochovické noviny – únor 2019

Melodie v roce 2018

Další rok sborového zpívání je za námi. Letos na podzim oslavíme už 14 let existencesboruMelodie.Kdyžseohlédneme za minulým rokem, můžeme si říct, že jsme byli pěvecky aktivní. Několik našich vystoupení se vázala na významné stoleté výročí vzniku Česko-slovenska, kterým žila celá republika. U této příležitosti jsme zazpívali v Košticích aLibochovicích.VCharvatcíchuMartiněvsi byla v tento významný den otevřena zrekonstruovaná a vysvěcená hřbitovníkaple.V rámcislavnostníbohoslužby jsme zde zazpívali klasické části mše a píseň Svatý Václave, která je spojována s českou státností. Jako každoročně proběhla za naší účasti Noc kostelů v Libochovicích, kde se vždy pochlubíme našim posluchačům novýmrepertoáremioblíbenýmistálicemi programu. Spolupráce s naším spřáteleným sborem Smetana Slovanka z Kladna pro násznamenákaždoročníspolečnévystoupení v rámci koncertu u nás nebo na Kladně, jak tomu bylo letos v dubnu. Občas býváme osloveni i dalšími sbory k účastinajednorázovýchakcích.Například letos jsme si zazpívali s dalšími sbory v Chomutově a mohli tak porovnat naše výkony i repertoár. Myslím, že se rozhodně nemáme za co stydět. Náš sbor je srovnatelný s úrovní sborů z větších měst, a to nás vždycky potěší.Vyvrcholením loňského roku bylo zpívání u příležitosti rozsvícení vánočního stromu v Libochovicích, kde zažil svou premiéru jako starosta náš člen Mirek Zůna, který nejen že dobře zpívá, ale osvědčil se i jako řečník s vánočním příspěvkem. Vrámci adventních koncertů jsme letos potěšili (alespoň doufám) zpěvem koled babičky a dědečky v Domově důchodců v Libochovicích, obyvatele Koštic i ty naše domácí v kostele Všech svatých.Úplně poslední akce roku Rybova mše Hej mistře, kterou diriguje Jirka Grüner v kostele v Doksanech, se nám daříčím dál lépe. Jetupohodováatmosféra, přijedou spřátelené sbory z Kladna, Lysé nad Labem a Lovosic, muzikanti s nástroji, každý přinese něco dobrého na zub a hlavně nás pak těší ten výsledek, který stojí za to. Naposledy jsme posílili orchestr o několik dalších členů. Zpěváků se sešlo kolem stovky a 250 diváků bojovalo o místa k sezení i stání. Sólisté Eva Boháčková – soprán, Lenka Jarolímková Schützová – alt a MiroslavSochr-tenorpřijíždějíkaždoročně. Zatímco basového sóla se premiérově ujal člen našeho sboru, teprve sedmnáctiletý Jirka Chadraba. Na svůj věk podal úctyhodný výkon a zazpíval krásně čistě. Jirko, bravo a jen tak dál!Takže zpíváme zas dál… Slavík, Grammy ani Anděl nás určitě nečeká. Jsme sborem místního formátu, scházíme se hlavně proto, že zpíváme a vídáme se rádi. Neočekáváme od nikoho operní výkony, ale pokud někomu sborový zpěv pomůže jako odreagování nebo psycho-relaxace, má to smysl. Takže klidně přijďte mezi nás. Dřívější praxe ani znalost not nejsou podmínkou.Závěrem patří poděkování městu Libochoviceasponzorůmzajejichpodporu, divákům a posluchačům za jejich účast na našich vystoupeních,členům sboru za aktivní přístup. Všem přejeme v novém roce hodně zdraví, klidu a pohody. Šárka Filipová